Çift terapileri temelde, ilişkide yaşanan sorunların tanımlanması, anlaşmazlıkların çözümü ve ilişki kalitesinin arttırılması için uygulanan terapi yöntemleridir. Evli olan ya da evli olmayan tüm partnerler çift terapilerine katılabilirler. Aile terapilerinde ise, sıklıkla ailenin diğer üyeleri de terapi seanslarına katılım gerçekleştirir. Çocukların, kardeşlerin veya ebeveynlerin de katıldığı geniş grupları içerebilir.

Çift terapilerinde bireysel sorunlar değil, ilişki çalışılır.

Çift terapisine başvuran partnerler, terapiye çift olarak katılırlar. Partnerlerin bireysel sorunları, psikiyatrik tedavileri veya kendi terapi süreçleri değil, çift terapisinin konusu partnerler arasındaki ilişkidir. Çift terapisti, partnerlerden birisinin veya her ikisinin de bireysel destek alması gerektiğini düşünürse, sıklıkla bunun için onları bireysel terapi için başka bir terapiste yönlendirir. Çift terapistinin, partnerlerin hem çift terapisti hem de bireysel terapisti olması, terapi ilişkisine zarar verebilir.

 

Çift Terapisi Ekolleri

Farklı ekollerden köken alan çeşitle çift terapisi yaklaşımları vardır. Çift terapileri genellikle yapılandırılmış formda ve kısa süreli terapilerdir. Pek çok terapi yöntemi gibi çözüm odaklıdırlar. Bu çözümler sıklıkla, birlikteliğin daha sağlıklı bir nitelikte devam etmesi olsa da bazen sağlıklı bir ayrılık için de çift terapilerine başvurulabilir ve fayda sağlanabilir.

  • Sistemik Aile Terapisi
  • Bilişsel Davranışçı Çift Terapisi
  • Duygu Odaklı Çift Terapisi
  • Stratejik Aile Terapisi
  • Sistemik Davranışçı Çift Terapisi

sıklıkla kullanılan terapi ekollerindendir.

Çift terapisi ekollerinin büyük çoğunluğunda terapiye partnerlerin birlikte başvurması ve birlikte devamlılığı istenir. Bazı durumlarda ilişkilerinde yaşadıkları sorunlar konusunda destek almak için partnerlerden bireysel başvurular da olabilir.

İletişim problemleri, cinsel sorunlar, çocuklarla ilgili sorunlar, sadakatsizlik gibi konular çift terapilerinde sık başvuru nedenlerindendir.

Çift terapileri sürecindeki en büyük adım terapiye başlangıç aşamasıdır. Uzlaşma konusunda halihazırda sorun yaşamakta olan partnerler, bir terapist bulma ve çift terapisine başlama konusunda da güçlük çekebilirler.

 

Çift Terapisti Tavsiyesi İsterken

Bireysel terapilerle ve çift terapileri birbirinden farklıdır. Her terapist aynı zamanda çift terapisti değildir. Terapist seçerken, çift terapisi konusunda eğitim almış terapistleri seçmeniz iyi olabilir. Cinsel sorunlar için de destek alınmak isteniyorsa, cinsel terapi de uygulayan bir çift terapisti seçebilirsiniz.

 

*Bu sitedeki yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Şikayetleriniz için lütfen doktorunuza başvurunuz.