Online Terapi

Online terapiler Skype, Facetime veya Zoom uygulamaları aracılığıyla, görüntülü görüşme şeklinde gerçekleşmektedir.

Online terapi için terapist seçimi hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için enstitümüzü arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aramak İstiyorum
Mesaj Göndermek İstiyorum
Aramak İstiyorum
Mesaj Göndermek İstiyorum

Eskiden de kullanılan bir yöntem olsa da, pandemi ile birlikte psikoterapi gündemine hızla giren ve yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir yöntem oldu online terapi.

  • Evden çıkmakta, bir arada bulunmakta ve seyahat etmekte kısıtlı olduğumuz bu dönem için online terapi, terapi odasında yüz yüze yapılan terapilere iyi bir alternatif.
  • Pandemi kısıtlamaları dışında da, yurt dışında veya şehir dışında olup, ulaşım konusunda zorluk yaşayanlar için hızlı ve pratik bir yöntem

Online terapi size, istediğiniz zaman ve bulunduğunuz yerden, kolaylıkla terapiye ulaşma imkanı sunar. Seanslar, aynı yüz yüze terapide olduğu gibi, etik ilke ve sorumluluk çerçevesinde, yapılandırılmış formatta ve gizlilik içerisinde sürdürülür. Bazı durumlardan dolayı, yüz yüze konuşmakta zorlanan veya terapiye gelmekte çekinceleri olan kişiler için de, kendilerini daha rahat ifade edebildikleri bir ortam yaratmaktadır.
Terapiler online olarak başlayıp, online olarak sürdürülebileceği gibi, bazı seanslar online, bazı seanslar yüz yüze de yapılabilir..

Online psikolog ve online psikiyatrist desteği,  sadece psikoterapi seansları için değil, psikiyatrik değerlendirme ve tedavi için de büyük merkezler ve kamu kurumları tarafından da kullanılmakta. Psikolojik danışmanlıktan, psikiyatrik hastalıkların tedavisine kadar geniş bir uygulama alanına sahip.

Yapılan araştırmalarda online terapinin etkinliği ve danışanların memnuniyeti yüksek görünüyor 1.

Bilişsel davranışçı terapiyle ilgili bir çalışmada, anksiyete bozukluklarının tedavisinde online terapinin, terapi odasında yapılan klasik yüz yüze terapi kadar etkili olduğu gösterilmiş 2.

Online terapi almaya karar verirken dikkat edilmesi gereken birkaç husus var. Telefonla konuşma, mesajlaşma gibi seçenekler de sunuluyor. Ancak gerek psikiyatrik değerlendirme, gerekse psikoterapi için yüz yüze görüşme büyük önem taşır. Bu yüzden online terapilerin görüntülü görüşme şeklinde gerçekleşmesi oldukça önemli.

Bir diğer husus da terapist seçimidir. Online terapiye duyulan ihtiyaçla birlikte, terapist sayısı hızlı bir artış gösterdi. Mevcut bir ofisi, hatta lisansı bile olmayan pek çok kişinin online terapi yapmak istediği görülüyor. Online terapi için terapist seçerken, terapistinizin lisansına, yani gerçek bir terapist olduğuna dikkat ediniz.

Pandemiyle beraber artan ihtiyacı göz önüne alarak, enstitümüzde tedbirler çerçevesinde gerekleştirdiğimiz yüz yüze seanslara ek olarak, tüm terapistlerimiz online görüşmelerini de sürdürmektedir.

Referanslar:

1_ Chakrabarti S. Usefulness of telepsychiatry: A critical evaluation of videoconferencing-based approachesWorld J Psychiatry. 2015;5(3):286-304. doi:10.5498/wjp.v5.i3.286

2_Olthuis JV, Watt MC, Bailey K, Hayden JA, Stewart SH. Therapist-supported Internet cognitive behavioural therapy for anxiety disorders in adultsCochrane Database Syst Rev. 2015;(3):CD011565. doi:10.1002/14651858.CD011565

Online Terapi Hızlı Başvuru Formu

Tercih ettiğiniz iletişim kanalıyla, en kısa sürede size ulaşıp, randevunuzu oluşturacağız.