Ne güzelliğin, ne yakışıklılığın ne de başka bir “en” olma özelliğinin aldatılan kişi olunmasıyla bir ilgisinin olmadığı, artık günümüzde büyük ölçüde kabul edilen bir görüş olmuştur

Peki Aldatma tam olarak ne anlama gelir?

Blow’a göre aldatma; ‘iki kişi arasındaki sözleşmeyi bozan her türlü davranış’ olarak tanımlanmıştır. Diğer bir tanımla; ‘eşlerden birinin  ya da her ikisinin, kendilerini romantik, duygusal veya cinsel olarak ait gördükleri ana ilişkileri dışında, başka bir kişi ile dahil olduğu, mevcut ilişkilerindeki güveni bozan ve/veya kabul edilmiş (örtülü-açık) normlara uymayan cinsel ve/veya duygusal eylem’ (Blow ve Harnett, 2005) olarak ifade edilmiştir.

Tanımlara Göre Aldatma Türleri

 • Cinsel
 • Duygusal
 • Cinsel ve Duygusal olarak görülebilir.

Aldatma davranışının ortaya çıkması çok farklı faktörlere bağlı olsa da

Bazı Aldatma Nedenleri

 • Var olan eşin yokluğu, duygusal ihmal
 • Adaptasyon Kaygıları (Taşınma, kayıp, iş değişikliği, orta yaş bunalımı gibi)
 • Yenilik ve heyecan arayışı
 • Karşılanmayan beklentiler
 • İlişkiyi Sonlandırma İsteği
 • İlgi İhtiyacı

gibi nedenler sıklıkla bahsedilen nedenler arasındadır.

Aldatmanın sosyal nedenlerine baktığımızda; peri masallarındaki kusursuz evlilik beklentisi, kadının medyada, reklamlarda seks objesi, çekici ve kusursuz güzellikle sunulması ve erkeğin aldatmasının normalleştirilmesi gibi sosyal algılar yaratılması da bu davranışın ortaya çıkmasında etkili olabilir.

 

“Aldatan erkek profili şöyledir”, “aldatan kadın bu özellikleri taşır” diye bir tanım yapamayız. Tıpkı; ‘Trafikte kimin kaza yapacağını bilemeyeceğimiz gibi.. İyi bir şoför de kaza yapabilir.’

 

Aldatılan eşte ortaya çıkabilecek belirtiler şunlardır:

 • Öz saygının hasar görmesi: ‘Ben sevilmeye layık biri değilim’
 • Öfke : ‘Bunu bana nasıl yapar..’
 • Güven kaybı : ‘Bir daha kimseye kolay kolay güvenemem..’
 • Terk edilme kaygısı: ‘Beni her an bırakacak..’
 • İnançlar: ‘Her erkek yapar derlerdi, doğruymuş.’ gibi..

Düşünce ve hislerin normal olup olmadığını, ilişkiyi sonlandırıp sonlandırmayacağı ve yeniden aynı birlikteliği yakalayabileceğine dair takıntılı sorgulamalarla yoğun ve yorucu bir zihinsel süreç yaşayabilir.

Tüm bu yıkıcı süreçlere rağmen her iki partner de, isterse, yerinde ve zamanında alınacak destekle birlikte eskisinden daha anlamlı, farkındalıklı ve  tatminkar bir birliktelik inşa etmeleri

mümkündür.

Aldatılan kadın ya da erkek ne yapmalı? Aldatılan kadın psikolojisi nasıl düzelir? gibi sorular, içinde bulunulan durumun ne kadar sıkıntı verici olduğu ve çaresizlik yarattığı konusunda büyük fikir veriyor.

Aldatılan eşin bu süreci daha kolay atlatabilmesi için;

 • Yaşadığınız her duyguyu (öfke, incinmişlik vs.. ) yok saymadan, kabul edin ve bu duyguları sağlıklı yollarla mutlaka dışa yansıtın.
 • Sizi daha kötü hissettiren negatif inançlarınızı ve otomatik düşüncelerinizi fark etmeye çalışın. ‘- Sevilmeye layık değilim; -aldatması benim suçum..’ vb. gibi
 • Birlikteliğinizi devam ettirmenin olumlu ve olumsuz yanlarını yazın.
 • Sakince düşünebileceğiniz güvenli bir ortam yaratın. Tek başınıza başa çıkamayacağınızı hissettiğinizde sizden yana düşüncelerle partnerinize öfkenizi tetikleyecek arkadaşlarınız yerine durumu objektif değerlendirebilecek bir uzman desteği alın.

Aldatma sonrası, ilişkilerini yeniden inşa etmek isteyen çiftler;

Aldatılan partnerin bunu sorgulama ihtiyacını anlayışla ve sabırla karşılamalıdır. Aldatılan partnerin zihnindeki soru işaretlerinin çok fazla olduğunu ve belirsizliğin ona ne kadar sıkıntı verdiğini görebilir.

Aynı şekilde, aldatan partner için de sürekli sorguya çekilmek, cevaplaması güç soruların hiç kesilmeden, arka arkaya sorulması oldukça zorlayıcı olabilir.

Günün belirli bir zaman diliminde bu konuların konuşulmasını planlayabilirsiniz. Böylelikle, aldatılan eşin aradığı cevapları bulabilmesi için uygun bir ortam yaratılmış, aldatan eşin de her an, her dakika sorguya çekilmesinin önüne geçilmiş olur.

 

Aldatılan eş, aynı şeyleri tekrar yaşayıp yaşamayacağını görebilmek amacıyla, eşinin sadakatini bir süre test etmek isteyebilir. Bu sürecin de sağlıklı yürütülmesi oldukça önem taşır.

Bu süreçte uzak ve küs kalarak değil, birlikte zaman geçirmek kıymetli olabilir.

Ve en önemlisi, vakit kaybetmeden bir uzman desteği alınmalı ve ilişkinin yaralarını sararak, birbirlerini yeniden keşfetmeleri sağlanmalıdır.

 

*Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tavsiye niteliğinde değildir. Şikayetleriniz için lütfen bir uzmana başvurunuz.