Aylin Alkan

Aylin Alkan

Klinik Psikolog, Psikoterapist

  • Unvan: Klinik Psikolog
  • Eğitim: Işık Üniversitesi (Lisans), Işık Üniversitesi (Yüksek Lisans)
  • Uzmanlık Alanı: Çocuk ve Genç
  • Terapi Ekolleri: Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Psikodinamik Psikoterapi, EMDR
Randevu al

Hakkında

Lisans eğitimini FMV Işık Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) bölümünde, Prof. Dr. Ömer SAATÇİOĞLU danışmanlığında ‘’The Relationship between Stress and Eating Attitudes  Effect  Gender’’   adlı  araştırmasıyla tamamladı. Lisans eğitimi sırasındaki stajlarını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Reem Nöropsikiyatri kliniğinde yapmıştır.

Yüksek lisans eğitimini de, aynı üniversitenin Klinik Psikoloji Çocuk ve Ergen  Alt Dalı’nda tamamladı. Yüksek lisans projesinde‘’Anne Baba Tutumunun Çocukların Anksiyete Bozuklukları Üzerine Etkisi’’ konusunu ele almıştır. Uzmanlık eğitimini Işık Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümünde tamamlarken, Bilişsel Davranışçı eğitimi ve süpervizyonu alarak Işık Üniversitesi Rehberlik Biriminde Oyun Terapi seanslarını sürdürdü. Aynı zamanda, özel rehabilitasyon merkezinde ve özel bir anaokulunda çalışmaya başlado.

2014 yılında Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneğinden ‘’Oyun Terapisi Teorik ve süpervizyon eğitimi’’ alan Psikolog Aylin Alkan, Dr. Evangeline Munns’dan ‘’Çocuk Merkezli Oyun Terapisi’’ eğitimini tamamladı. Oyun terapisi ile ilgili süreç içerisinde ‘’Çocuklarda Bilişsel Davranışçı Terapi ve Oyun Terapisi’’ eğitimini aldı. Halen, 2017 yılından beri de Dr. Sergül Ogur Çaydamlı ile haftalık vaka paylaşımı ve süpervizyon yapmaktadır.

Psikolog Aylin Alkan, 2018- 2020 yılları arasında Davranış Bilimleri Enstitüsü bünyesinde verilen EMDR 1. Düzey Eğitimini tamamladı. Prof. Dr. Ümran Korkmazlar’dan ‘’EMDR Çocuk ve Ergen 1. Düzey’’ , ‘’EMDR ile Çocuk Olgularla Çalışmak ‘’, ‘’EMDR ve İyileştiren Hikayeler’’ eğitimlerini almıştır. 2019 yılında Uzm. Psk. Derya Altınay’dan ‘’Çocuklarda ve Ergenlerde Bağlanma Travmaları ve EMDR Çalıştayı’’ eğitiminde yer aldı.

Çocukların ruhsal gelişimini testler üzerinde anlamak için, 2017-2010 yılları arasında Yrd. Doç. Dr. Neslihan Zabcı’dan ‘’Çocuk ve Ergenlerin Ruhsal Özelliklerinin Projektif Testlerle değerlendirilmesi’’ eğitimini ve 2019-2020 yılları arasında Uzm. Psk. Funda Akkapulu’dan ‘’Çocuk Çizimlerinin Projektif  Değerlendirmesi’’ eğitimini tamamladı.

Psikolog Aylin Alkan, IFTI Psikoterapinin kurucusu Yrd. Doç. Dr. Murat Dokur’un sertifiye ettiği “Çift ve Aile Terapisi” eğitimini sürdürmektedir.

Türk Psikologlar Derneği tarafından verilen WISC-R ve WISC 4 zeka testlerinin uygulayıcıdır.

2017 yılında Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneğinden ‘’Denver II Gelişimsel Tarama Testi’’ eğitimini aldı. 2015 yılında Self Psikoloji Akademi’de AGTE, Peabody Resim Kelime Tanıma Testi, Bender Geştalt Görsel Motor Algı Testi, Beier Cümle Tamamlama Testi, Gessel Gelişim Figürleri Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Cattel 2A Zeka Testi, Louissa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi, Frankfurter Konsantrasyon Testlerinin uygulayıcısıdır.

Psikolog Aylin Alkan’ın çocuk ve gençlerdeki özel uzmanlık alanları; Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Kaygı bozukluğu, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Bağlanma Bozukluğu ve Yeme sorunlarıdır.

Terapi eğitimlerine ek olarak, Türk Psikologlar Derneği (TPD), Davranış Bilimleri Derneği (DBE) ve TPD etik yönetmeliğine bağlıdır.

İletişim