Uzunca bir tünelden geçerken, kapalı ve sıkışık bir mekanda bulunurken sıkıntı basıyor, daraldığınızı mı hissediyorsunuz? Yaşadığınız durum, bir kaygı bozukluğu olan klostrofobi olabilir.

Klostrofobi Nedir?

Peki nedir bu klostrofobi; en basit haliyle kapalı alanlarda yaşanan kaygı olarak tanımlanabilir. Klostrofobisi olan kişi, endişe duyduğu alanın gerçek tehdidini aşan bir korku ve endişe hisseder.

Kişi yaşadığı olumsuz yaşantıyı, her zaman yaşayacağını varsayarak genelleme yapar ve o duruma karşı bir çekince geliştirmeye başlar.

Klostrofobi Belirtileri

Klostrofobisi olan kişi yardım almasının mümkün olmadığını düşündüğü kapalı alanlarda bulunduğunda şu belirtileri gösterebilir;

  • Kalp atım hızının artması
  • Nefes alamama hissi
  • Bayılacakmış gibi olma
  • Havasız kaldığını hissetme
  • Boğulma hissi
  • Terleme
  • Uyuşma
  • Ağlama isteği

Özellikle, asansör, sinema, uçak, su altı, MR görüntüleme cihazı, küçük ve penceresiz bir oda, çıkışın uzun olduğu bir tünel, otobüs ve gibi dar, havalanması az ve sıkışık alanlarda kendini gösterir. Bu anlamda asansörde bulunmaktan kaygı duyan kişi, işi acil bile olsa asansörü kullanmaksızın yorulmayı ve geç kalmayı göze alarak merdivenleri kullanmayı tercih edecektir.

Sinemaya veya tiyatroya gittiğinde, çıkışa en yakın olan koltuğu tercih etmek isteyebilir. Yine, klostrofobisi olan bazı kişiler güvende hissetmek amacıyla, yanlarında sürekli su veya ilaç taşıyabilirler.

Kapalı bir alanda yaşanan kaygı şiddetli bir seviyeye ulaştığı zaman veya kişi çıkış yolu göremeyip, kendisini çaresiz hissettiğinde panik atak yaşayabilir.

Klostrofobi Tedavi Seçenekleri

Bilişsel Davranışçı Tedavi

Diğer özgül fobilerde olduğu gibi klostrofobide de Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) oldukça etkili ve sık kullanılan bir terapi yöntemidir. Kişinin düşünceleri üzerinde çalışarak rahatsızlık veren duygunun yoğunluğu azaltılmaya çalışılır. Bu kaygısıyla başa çıkma yolları keşfedilir. Klostrofobi nasıl geçer?

BDT dışında, hipnoz, çözüm odaklı terapi, şema terapi de klostrofobi tedavisinde kullanılan bazı terapi türleridir. Psikoterapi yöntemlerine ek olarak veya tek başına ilaç tedavisi de alternatif bir seçenektir.

‘’Bir fobi ortadan kalktığında genellikle yerini bir başka fobi alır ‘’ inanışı doğru değildir. Ancak bazı tetikleyicilerle belirtileri iyileşen bir fobinin tekrar ortaya çıkması söz konusu da olabilir.

Son olarak, bir Çin Atasözü der ki; “Korkunun kalbine gidin, orada güveni bulacaksınız.” Korkularınızla yüzleşip, başa çıkmayı öğrendiğinizde özgürleşeceksiniz.

*Bu sitede yazılan tüm blog içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz.